22 maja 1964 r. na trzeciej stronie „Życia Warszawy” w dziale „Do Redakcji Życia”, zamieszczono list zatytułowany: Co zatopili hitlerowcy w starym korycie Bugu? List podpisano inicjałami J.K.: W związku z artykułem zamieszczonym w „Życiu Warszawy” z dnia 10.V.64 r. „Najsmutniejszy z pomników” pióra Michała Rusinka, chciałbym się podzielić wiadomością przypadkowo uzyskaną przeze mnie podczas…
Miesiąc: luty 2021
Parafia Sadowne. Regest zaślubionych 1644–1800
Regest zawiera jedynie imiona i nazwiska oblubieńców oraz numery aktów zaślubin i stron ksiąg kościelnych. Do chwili obecnej nie udało mi się ustalić, czy przetrwały księgi, na których podstawie regest sporządzono, a jeżeli przetrwały, to gdzie się znajdują. Luka we wpisach z lat 1711-1774 wskazuje, że już w połowie XIX w. nie była dostępna księga…
SZANIEC
Wiele lat temu, odkryto mapę z okresu napoleońskiego, na której widoczny jest most na Bugu, prowadzący z centrum Broku do zbudowanego na lewym brzegu rzeki fortu. Żadnego śladu po fortyfikacjach nie odnaleziono, więc wielu historyków sądziło, że fort figurował tylko na planie i w rzeczywistości nigdy nie powstał. Przed kilku laty, pasjonaci z warszawskiego oddziału…