Żyjemy nad rzeką, która w zamierzchłych czasach była jedną z głównych arterii komunikacyjnych Europy, więc nie dziwota, że wciąż napomykam o Bugu w swych opowieściach. Pod wysokim brokowskim brzegiem przepływali starożytni kupcy, bywali tu jednak także goście mniej mile widziani, bo i ruscy wojowie wraz ze swymi wikińskimi najemnikami chętnie korzystali z tej trasy, by…
Miesiąc: sierpień 2021
Relacja żołnierza z walk toczonych w sierpniu 1920 r. pomiędzy Czyżewem i Małkinią
Standardem I wojny światowej, a szczególnie tej toczonej na zachodzie, była walka pozycyjna. W wojnie polsko-bolszewickiej roku 1920 było zupełnie inaczej. Obie strony nie miały sił wystarczających do wykopania i obsadzenia żołnierzami ponad tysiąca kilometrów okopów, które musiałyby się rozciągać od Bałtyku po Dniestr. Na tej scenie teatru wojny, zmagania odbywały się więc przy zastosowaniu…
Parafia Sadowne. Księga zaślubin 1798–1810
Materiał powstał na podstawie ksiąg parafialnych udostępnionych przez księdza proboszcza parafii Sadowne mgr lic. Antoniego Kunickiego. Opracował Jerzy Madzelan. PARAFIA SADOWNE. KSIĘGA ZAŚLUBIN 1798–1810 całe opracowanie
Rok 1928. Burmistrz Józef Wójciki prezentuje Brok na łamach „Życia Gospodarczego”
Tuż po odzyskaniu niepodległości, powołano w Broku specjalny komitet, który zabiegał o przywrócenie osadzie statusu miasta, a w jego skład weszli: Józef Derlatka, Bolesław Frankowski, Stanisław Madzelan i Tomasz Szumski. Starania te zakończyły się sukcesem i 26 stycznia 1922 r. Brok odzyskał prawa miejskie. Osób niezwykle energicznych, które poświęcały swój czas, a często i własne…