Autorzy listów zamieszczanych we wcześniejszych opracowaniach wielokrotnie rozpisywali się o brokowskiej i sąsiednich strażach ogniowych. Nic w tym dziwnego, bo była to przed I wojną światową organizacja ważna nie tylko ze względu na walkę z pożarami. Remiza strażacka, choćby nawet najskromniejsza, stawała się centrum miejscowego życia rozrywkowego i kulturalnego. Tutaj organizowano występy artystyczne, zabawy taneczne,…
Miesiąc: październik 2021
ROK 1807 – FRANCUZI W BROKU
6 października 1806 r. król pruski Fryderyk Wilhelm III lekkomyślnie wypowiedział wojnę Napoleonowi, a już 14 października wojska pruskie otrzymały nokautujące ciosy pod Jeną i Auerstädt. Stało się to zaledwie sześć dni po rozpoczęciu przez stronę francuską działań zbrojnych, była to więc jedna z najszybszych kampanii w historii. Państwo pruskie zaczęło się dosłownie rozpadać. Już 27…
O Porębie na łamach archiwalnych tygodników
Dzisiaj o miejscowości, która od kilkudziesięciu lat znajduje się na trasie przejazdu prawie każdego podróżnego, który z centrum Polski podąża ku naszym okolicom. Wcześniej też istniała tu droga, lecz z racji jej jakości, czasami tylko udało ją się pokonać szczęśliwym posiadaczom samochodów marki GAZ, a śmiałek, który spróbowałby dokonać tego wyczynu terenowym autem marki ARO,…
Parafia Sadowne. Księga zaślubin 1644–1710
Wpisy zawierają kolejno: datę ślubu; numer aktu; nazwę miejscowości; dane duchownego, który małżeństwo pobłogosławił; imiona i nazwiska oblubieńców; skrót, którym określono przynależność społeczną (w parafii sadowieńskiej w wieku XVII bardzo rzadko stosowano ten skrót); stan cywilny, a jeżeli nie został podany, to należy rozumieć, że wpis dotyczy kawalera lub panny; dane świadków. W nawiasach kwadratowych…