W naszym ostatnio publikowanym opracowaniu zamieściliśmy relacje z Zarąb Kościelnych. Postanowiliśmy nieco dłużej zabawić u wschodnich rubieży brokowskiego mikrokosmosu, a nawet sięgnąć ciut dalej, tam, gdzie przed ponad stuleciem tylko nieliczni śmiałkowie zapuszczali się furmankami. Będąc w Zarębach, które przed wiekami zwały się ponoć Brokowem, zajrzeliśmy do starożytnej wioski Nienałty, choć po prawdzie to wioski…
Miesiąc: listopad 2021
SYN BERKA W BROKU
Był rok 1794, wybuchło powstanie. Tadeusz Kościuszko wierzył, że jedyną szansą na powodzenie insurekcji jest nadanie jej ogólnonarodowego charakteru. Za broń mieli chwycić wszyscy niezależnie od wyznania, narodowości i pochodzenia. Na warszawskich wałach walczyli w zgodzie i z poświęceniem: wielmoża i łachmaniarz, mnich i ateusz. A że zdaniem naczelnika czuć się Polakiem mógł każdy, to w…
O Zarębach Kościelnych na łamach archiwalnych tygodników
Kontynuujemy wycieczkę w czasie i przestrzeni po najdalszych zakątkach naszego brokowskiego mikrokosmosu. Byliśmy już w Czyżewie, Stoczku i Porębie, a teraz przyszedł czas na Zaręby Kościelne. Najbardziej znamienitą i znaną budowlą tej miejscowości jest zespół klasztorny reformatów, który Szymon Zaremba ufundował w roku 1765, ponoć w ramach pokuty za swe hulaszcze życie. Reformaci nieśli m.in….
Parafia Sadowne. Księga ochrzczonych 1798–1810
Od końca roku 1797 wpisów w księgach parafialnych dokonywano w tabelach podług wzoru wymaganego przez władze austriackie. Nic więc dziwnego, że sadowieńscy duchowni nadali księdze ochrzczonych z tego okresu nazwę „austriackie urodzenia”. Dla każdej z miejscowości przygotowano oddzielne tabele. Wpisy zawierają kolejno: datę ochrzczenia dziecka; numer aktu; numer domu, w którym dziecko przyszło na świat;…