Wpisy zawierają kolejno: datę ochrzczenia i numer wpisu; miejsce narodzin; dane duchownego, który dziecko ochrzcił; imię i nazwisko ochrzczonego; imiona rodziców wraz ze skrótem, określającym ich przynależność społeczną; dane rodziców chrzestnych. W obliczu ogromnej śmiertelności noworodków, chrztu starano się dokonać jak najszybciej. Gdy od momentu narodzin do ochrzczenia upłynęły dwa dni, to było to wydarzenie…
Miesiąc: styczeń 2022
O Kosowie, ale też o katastrofie na Bugu, o defraudacji w Miedznej, o śmierci kombatanta i o pożodze w Broku
Ostatnią swą wędrówkę po lewym brzegu Buga zakończyliśmy w Miedznej. Już zamierzaliśmy opuścić ten gościnny brzeg, na pokładzie promu kursującego między Brańszczykiem a Kamieńczykiem, ale pewna informacja zmroziła nas i skłoniła do zmiany trasy podróży. Wróciliśmy więc do Miedznej i spędziliśmy nieco czasu w tamtejszej karczmie. Piwoszy rozpytaliśmy – Jak wam się tu kochane ludziska…
RADIOOPERATOR DYWIZJONU 305 – EUGENIUSZ BALA
W kwietniu 1941 r. minęło pięć miesięcy, od kiedy lotnicy z Dywizjonów Bombowych 304 i 305 szkolili się w lotach na Wellingtonach na lotnisku w Syerston w hrabstwie Nottingham. Wszyscy rwali się do walki, a tymczasem szkoleniom nie było końca. Kielich goryczy przelał się już miesiąc wcześniej, gdy ich koledzy z Dywizjonu 300 zbombardowali Berlin,…
Raz jeszcze o Kamieńczyku, a także o gwoździu i dzwonach
Ostatnio gościliśmy w Kamieńczyku i postanowiliśmy pozostać nieco dłużej pośród tamtejszych dobrych ludzi. Nie tylko wszakże o miejscowości u ujścia Liwca do Buga zamieściliśmy tu wielce pouczające relacje. Natrafiliśmy m.in. na wzmiankę tyczącą dzwonów zwróconych przez Rosję sowiecką na mocy traktatu ryskiego. Odzyskane dzwony gromadzono w Warszawie na Pradze, koło kościoła Matki Boskiej Loretańskiej. Trudno obok…