Pierwszy list traktuje o wielce interesującej inicjatywie byłego naddzierżawcy dóbr narodowych brokowskich, polegającej na urządzeniu w miasteczku Fabryki Wyrobów Drewnianych. O tym niezwykłym nawet w skali światowej przedsięwzięciu pisaliśmy już w opowieści Fabryka Domów. Zamieściliśmy tam niewielki fragment listu, który teraz prezentujemy w całej okazałości. Czytelników o słabszych nerwach i sercach prosimy o pominięciu lektury…
Miesiąc: kwiecień 2022
Parafia Sadowne. Księga zmarłych 1775–1797
Wpisy zawierają kolejno: datę zgonu i numer wpisu; miejsce zgonu; imię i nazwisko zmarłego; wiek zmarłego; w przypadku śmierci dziecka imiona rodziców, a gdy zmarła osoba dorosła to czasami także imię współmałżonka. Na początkowych kartach księgi zamieszczono także informacje o wysokości taksy pogrzebowej. W licznych wpisach mowa jest o „śmierci nagłej” oraz o „śmierci nieoczekiwanej”….
Jeszcze raz o Brańszczyku i Ostrowi, a także o Broku i „dziadowskim morzu”
Ostatnio, słowami proboszcza brańszczykowskiego ks. Bonifacego Ostrzykowskiego opowiadaliśmy o jego parafii w połowie wieku XIX. Należy dodać, iż ksiądz ten był osobą wielce zasłużoną i znaną ze swej patriotycznej postawy podczas powstania listopadowego, o czym kilkakrotnie wspominała prasa stołeczna. Wypada sprawdzić jakie zmiany zaszły w Brańszczyku w ciągu drugiej połówki rzeczonego stulecia. Miejscowość zastajemy w…
LOTNISKA ZA MIEDZĄ
W październiku 1926 r. ukazały się ogólne wytyczne dotyczące poszukiwania i ewidencjonowania terenów nadających się na lotniska wojskowe. Dwa lata później, na podstawie powyższych wytycznych szef Sztabu Głównego gen. Tadeusz Piskor opracował plan służący rozpoznaniu, ewidencji i rozbudowy lotnisk na terenie kraju. Pracownicy Departamentu Lotnictwa Ministerstw Spraw Wojskowych rozpoczęli w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa poszukiwania…