Brok słynął z macy, a największymi jej producentami była w pierwszych dekadach dwudziestego wieku rodzina Markusów. A zaczęło się w Ostrowi, gdzie Zorach Markus także piekł wyśmienitą macę. Jego syn, urodzony w 1854 r. Herszel po zrzuceniu carskiego szynela, założył piekarnię w Broku. Po Herszlu, który zmarł w roku 1920, rodzinny interes przejął jego syn…
Miesiąc: lipiec 2022
O kradzieżach i zbrodniczych napadach, o Jasienicy i Małkini, a także o innych nie mniej ważnych miejscach i sprawach
Dzisiaj między innymi dwie krótkie notatki dowodzące, że życie w naszych okolicach i dawniej nie zawsze było bezpieczne. Z Pocztą Polską różnie bywa, często się na nią zżymamy, a osoby podeszłe powiadają, że ta carska była niczym szwajcarska i za wzór ją stawiają. Chyba w tych opowieściach nie wszystko jest prawdą, czego dowodzi niedawno cytowany…
Z LEŚNICZÓWKI W GRUDZIACH NA SYBERIĘ
Nieubłaganie topnieje liczba osób, które potrafią opowiedzieć o wydarzeniach z lat 1939-1945 na podstawie okruchów własnej pamięci. Był czas, że wiele osób wolało zachować milczenie, a niektóre tematy pozostawały całkowitym tabu. A gdy wreszcie, po zmianach ustrojowych 1989 roku, można było już powiedzieć więcej, … nie pozostał prawie nikt, kogo można było zapytać o sprawy…
O wizycie biskupa w Brańszczyku i Długosiodle, o wrażeniach pewnego wojażera z rajdu po naszej okolicy, a także siejąca śmierć kłonica i straszna kronika wypadków
Czytelnicy czekają z pewnością ze zniecierpliwieniem, aby móc dalej peregrynować po okolicznych parafiach wraz z biskupem płockim Michałem Nowodworskim. Następnym po Porębie przystankiem hierarchy był Brańszczyk, do którego przybył 2 października 1894 r. Już wielokrotnie zamieszczaliśmy archiwalne materiały prasowe o tamtejszym kościele, a dzisiaj kolejna porcja cennych informacji. Po opuszczeniu tej sympatycznej nadbużańskiej miejscowości towarzyszymy…