Jan Jaroszewicz, Piotr Durie i Jan Wolff wyznaczyli sobie spotkanie w Węgrowie, by stamtąd udać się pospołu do Broku, gdzie biskup płocki Henryk Firlej zaplanował wystawienie letniej rezydencji. Polska była wielkim placem budowy, możni w każdym jej zakątku wystawiali siedziby, na jakie tylko mogli sobie pozwolić, a że wielu chciało się przed sąsiadami popisać, to…
Miesiąc: sierpień 2022
O jubileuszu w Stoczku, strzelaninach pod Gąsiorowem i latarni w Ostrowi, o bestialskich bolszewikach oraz o wójcie terapeucie i nowo otwartej poczcie
Dawno nie bawiliśmy za Bugiem, więc czas, aby absencję nadrobić. Wybraliśmy się więc do Stoczka na obchody 50-lecia kapłaństwa tamtejszego proboszcza Jana Lipki. Przy okazji mieliśmy zaszczyt poznać licznych duchownych z sąsiednich parafii i nie tylko. Później skok na północny brzeg Buga do Zarąb i okolic, gdyż z racji istnienia w Gąsiorowie letniego obozu carskiej…
Z PAPROCI DUŻEJ NA SYBERIĘ
Przed miesiącem opublikowałem pierwsze wspomnienia z książki Wojna 1939-1945 we wspomnieniach mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic, wydanej w roku 2019 przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Dzisiaj czas na kolejne z 58 zebranych i opracowanych przez Jadwigę Sadowską i Alinę Wierzbicką. Autorką publikowanej poniżej relacji jest Władysława Waszczuk (1912-2000), która wraz…
O karze aresztu i chłoście za palenie tytoniu, o wyprawie włościanina do Jerozolimy, pożar w Broku, kilka spraw kryminalnych, ale i o czytelnictwie w Porębie co nieco
Kilka tygodni temu informowaliśmy, iż poszukujemy udokumentowanych i odległych w czasie świadectw występowania w naszej okolicy osobników zwanych letnikami, a przynajmniej dowodów zastawiania na nich sideł w postaci np. ogłoszeń. Zamieściliśmy wówczas, pochodzący z roku 1898, gazetowy anons pana Rylkego, zachęcający do spędzenia wakacji w jego agroturystycznym przedsięwzięciu w Płatkownicy. Niewiele czasu minęło, a już…