Na początek obszerna relacja z pobłogosławienia nowego kościoła w Nurze. Do starożytnej miejscowości zjechały się z tej okazji tłumy z bliższej i dalszej okolicy, a i duchowni także licznie przybyli. W niecodziennych uroczystościach wziął również udział administrator brokowskiej parafii ksiądz Antoni Stawirej. Wielokrotnie już o jego szacownej osobie na tych łamach wspominano, a teraz dowiadujemy…
Miesiąc: październik 2022
HRABIA KAROL POTOCKI – ŻOŁNIERZ – WIĘZIEŃ – BROKOWSKI LEŚNICZY
Hrabia Karol Antoni Potocki przyszedł na świat 5 lutego 1900 r. w leżących pomiędzy Częstochową a Wieluniem Parzymiechach, jako syn Władysława Michała Mariana herbu Pilawa Złota i Elżbiety Józefy Marii z Brzozowskich herbu Belina, bardziej znanej pod imieniem Eliza. Potoccy to ród tak rozbudowany, o tak wielu liniach, że bardziej szczegółowe wdawanie się w przeróżne…
O Święcie Lasu, o pochodzeniu Kurpiów od Rzymian oraz o okrutnym morderstwie pod Małkinią i szybkim wykryciu sprawców
Witam czytelników okrzykami Darzbór!, Grajmy w zielone!, czyli w sposób typowy dla ludzi lasu, bo to opracowanie poświęcone głównie lasom, choć, aby nie być nazbyt monotematycznym, zahaczę i o inne tematy. 29 kwietnia 1933 r. po raz pierwszy obchodzono w Polsce „Święto Lasu”. Obchodzono uroczyście w nadziei, iż data ta zapisze się złotymi zgłoskami nie…
Z KUSKOWIZNY, BROKU-PODDUCZA, KACZKOWA STAREGO I NOWEGO NA PRZYMUSOWE ROBOTY DO NIEMIEC
To kolejne wspomnienia z kilkudziesięciu zebranych i opracowanych przez Jadwigę Sadowską i Alinę Wierzbicką w książce Wojna 1939-1945 we wspomnieniach mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic, wydanej w roku 2019 przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. W czasie wojny 1939-1945 wysłano z Polski do Niemiec na przymusowe roboty ok. 2 miliony młodych…