Mieszkańcy kilku miejscowości zasypują redakcję prośbami o włączenie ich miasteczek i wiosek w sferę naszych prasowych zainteresowań. Jak już czytelniczkom wiadomo, rozszerzyliśmy warunkowo ten brokowski krąg na przykład o Nur. Przyznajemy, że welocypedy mamy starawe, więc powierzchni owego kręgu nie jesteśmy w stanie poszerzyć, ale zwołaliśmy kolegium redakcyjne, aby podeliberować i wyjścia z tej kwadratury…
Miesiąc: listopad 2022
O KROK OD EDENU 1939-1941
15 września 1939 r. Sztab Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej wydał rozkaz bojowy numer 01: Narody białoruski, ukraiński i polski krwawią w wojnie, wszczętej z Niemcami przez obszarniczo-kapitalistyczną klikę rządzącą Polską. Robotnicy i chłopi Białorusi, Ukrainy i Polski powstali do walki ze swymi odwiecznymi wrogami – obszarnikami i kapitalistami. Wojska niemieckie zadały ciężką klęskę głównym siłom…
O pijaństwie i braku szkoły w jasienickiej parafii, o ofiarach pioruna w Wąsewie i Nurze, o samowolkach budowlanych w Ostrowi oraz o wyborze wójta i gimnastyce w Broku
Z parafii Jasienica donoszą, że gardła miejscowych smakoszy szturmem zawojowało piwo bawarskie zwane przez miejscowych „barbarem”. Nic w tym dziwnego, bo barbara warzono zwykle z przedniego chmielu i podług starych receptur, podczas gdy pod pojęciem piw lokalnych zwanych też zwyczajnymi, często rozumiano lichego cienkusza, którego szanujący się piwosz do gęby by nie wziął. Tu i…
WIĘŹNIOWIE NIEMIECKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH – HENRYK I PAWEŁ PARYSOWIE Z KACZKOWA STAREGO ORAZ UCZNIOWIE OSTROWSKIEJ „HANDLÓWKI”
W dzisiejszym opracowaniu wspomnienie o braciach Parysach z Kaczkowa Starego oraz informacje o grupie uczniów z Prywatnej Szkoły Handlowej („Handlówki”) w Ostrowi Mazowieckiej. Braci i uczniów łączy wspólny los. Wszyscy byli więźniami obozów koncentracyjnych. Najmłodszy z nich miał lat zaledwie piętnaście. Zamieszczone materiały pochodzą z książki Jadwigi Sadowskiej i Aliny Wierzbickiej, Wojna 1939-1945 we wspomnieniach…