Na początek, pierwsza na tych łamach tak obszerna korespondencja z Andrzejewa. Miasta powstałego głównie z tej przyczyny, że klucz brokowski dóbr biskupich był nazbyt rozległy, więc mieszkańcy jego północno-wschodnich zakątków zamiast na targ do Broku jeździli do miast królewskich Ostrowi i Nura, pomniejszając biskupie dochody. W roku 1528 biskup płocki Andrzej Krzycki wyjednał więc u…
Miesiąc: grudzień 2022
O cudzie w Broku, o sklepach monopolowych w okolicach Zuzeli, przeklętej studni w Czyżewie, karczmarzu z Poręby, moralności Kurpiów i misji w Kosowie
Z Broku donoszą o cudzie mniemanym, któremu towarzyszyły dramatyczne, a wręcz kryminalne okoliczności. Ze wschodniej części brokowskiego mikroświata piszą o zbawiennym wpływie obozu wojskowego w Gąsiorowie na tamtejszy handel oraz o szczęśliwym ocaleniu karczmy w Zuzeli, ale mniej pomyślnym losie monopoli z sąsiednich miejscowości. Z Czyżewa płyną informacje o studni suchej z powodu rzuconej klątwy…
STANISŁAW KAŃKOWSKI – ZAPOMNIANY ZDOBYWCA BERLINA
Nasz bohater przyszedł na świat 16 marca 1921 r. w Broku jako syn Bolesława i Anny ze Smolińskich. Był kolejnym reprezentantem rodu z dawien dawna osiadłego w miasteczku, a jego przodkowie bywali przed wiekami brokowskimi burmistrzami, rajcami i ławnikami. Uczęszczał do tutejszej szkoły powszechnej i właśnie tam poznał miłość swego życia Anię. Swoje kiełkujące do…
O braku wygalonowanej służby w powiecie ostrowskim, o krwawej bitwie pomiędzy szlachtą i włościanami w Sulęcinie, o straszliwych skutkach spożycia blekotu oraz o tańcach dzikich w okolicach Nura, o umoralnianiu Kurpiów i przebudzeniu w Ceranowie
Z powiatu ostrowskiego donoszą, że dobrze, iż nikt się tam nie stara olśniewać współmieszkańców herbowymi karetami, ale stolica powiatu mogłaby się zdobyć na wystawienie tawerny, w której skromny urzędnik zjadłby rosół, a może i zrazy zawijane. Wiele osób z niechęcią wspomina lekturę Chłopów Reymonta, ale niektórzy zapewne pamiętają, jak to w walce o las Maciej…
OKUPACYJNA CODZIENNOŚĆ – OBRAZKI Z OSTROWI, KAŃKOWA, KACZKOWA
Wiele napisano o zmaganiach z wrogiem w czasie okupacji niemieckiej, ale mało wiadomo o ówczesnym życiu codziennym. Ogromna większość Polaków nie była walczącymi z bronią w ręku, pomnikowymi bohaterami, ale toczyła każdego dnia boje o przeżycie swych rodzin. Niemcy wprowadzili racjonowanie żywności oraz obowiązkowe kontyngenty od rolników. Rozkwitł czarny rynek, a nasze okolice przecięte linią…