W straszne lata wojny i okupacji po raz kolejny zabierają nas autorzy wspomnień zebranych i opracowanych przez Jadwigę Sadowską i Alinę Wierzbicką w książce Wojna 1939-1945 we wspomnieniach mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic, wydanej w roku 2019 przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Autorami dzisiejszych relacji, są osoby, które z dramatem…
Miesiąc: luty 2023
Zbrodnia z wypadku, pienianie się Kurpiów, bitwa pod Nurem, półnagie skandalistki spod Kosowa
Spod Ostrowi donoszą o nieumyślnym zabójstwie pewnego gospodarza, który połaszczył się na cudze ziemniaki. Corpus delicti tej zbrodni to zepsute widły z jednym zębem – nasza okolica to nie miejsce akcji powieści Agathy Christie. Pan Dominik Staszewski po raz kolejny opowiada o egzotycznych zwyczajach tajemniczego ludu zamieszkującego puszcze północnego Mazowsza, a zwanego Kurpiami. Dzisiaj między…
LOTNICY WRZEŚNIA 1939 – KPT. JAN BALIŃSKI Z GRABOWNICY, KPR. ALEKSANDER STEPNOWSKI Z RZĄŚNIKA
Prawie każdy chłopak marzył w dwudziestoleciu międzywojennym o lataniu, a jeżeli nawet marzenia miał inne, to dołączał do grona miłośników aeronautyki, gdy tylko trafił do wojska, a służbę odbywał w jednostce piechociarskiej. Nie było mocnych – po przemaszerowaniu kilkudziesięciu kilometrów, a szczególnie z podstawą moździerza na grzbiecie, każdy oddałby wszystko, byle tylko móc przemierzać przestrzenie…
O tragedii w Orle, o podłym dziadzie cmentarnym z Ceranowa, o żołdackim gwałcie w Komorowie i wrednych snyszkach
Na początek przestroga typu – piłeś, nie pływaj, czyli informacja o tym, jak to dwóch znajdujących się pod wpływem ostrowskich mieszczan, namówiło napotkanego młodzieniaszka do wspólnej i zarazem jego ostatniej kąpieli w Broczysku. Dalej obszerna relacja korespondenta z Ceranowa, o mieszkających tam dobrych ludziach starszych i znacznie gorszych młodszych, a także o złym dziadzie cmentarnym,…