Pan Dominik Staszewski bierze dzisiaj pod lupę najmniejszych Kurpiów. Podobnie jak w przypadku tych większych obraz jest zatrważający. Już najmłodsi palą tytuń na potęgę i aby zdobyć pieniądze na nałóg, to z chałupy jakąś drobnostkę na sprzedaż wyniosą, to coś z furmanki stojącej pod kościołem zwędzą. I co z takiego ancymonka wyrośnie – koniokrad? Oto,…
Miesiąc: kwiecień 2023
ŻYCIE CODZIENNE MIESZKAŃCÓW WSI NA WSCHODNICH KRAŃCACH PUSZCZY BIAŁEJ PRZED WOJNĄ 1939 ROKU (NA PRZYKŁADZIE WSI KACZKOWO STARE)
W 1973 roku, a więc pół wieku temu, ukazała się książka Marii Żywirskiej (1904-1980) Puszcza Biała : jej dzieje i kultura, w której autorka, urodzona w Brańszczyku, opisała życie codzienne i kulturę materialną mieszkańców Puszczy Białej, doprowadzając badania do 1939 roku. Książka zawiera też ok. 200 ilustracji. Puszcza Biała dzieliła się na dwie części kulturowe:…
O „Kajciu” i „Naszych bzikach” w Ostrowi, o rozwiązłości płciowej Kurpiów, ciernistej drodze oświaty w gminie Orło oraz o powstaniu straży ogniowych w Stoczku i Lipkach
Gość z gubernialnej Łomży nawiedził powiatową Ostrów i wielce się uradował, że spotkał tutaj kulturę, może nie tak wybujałą, jak w stolicy guberni, ale jednak kulturę, a dokładniej to jej wersję uosobioną w teatrze amatorskim. Dochodzą nas wieści, że ten wielce pożyteczny objaw życia kulturalnego, niegdyś uśmiercony za sprawą kina i telewizji ponownie odżywa w…
EDUKACJA W BROKU I OKOLICY – OD CZASÓW NAJDAWNIEJSZYCH PO ROK 1914
Trudno określić, kiedy swój chwalebny początek miała zorganizowana oświata w Broku. Są historycy, którzy sądzą, że jakieś osiedle istniało tu już w czasach przedhistorycznych, a Brok był miejscem pogańskiego kultu. Zapewne kapłani czegoś tam adeptów swej wiary nauczali, ale że żadnych dokumentów nie pozostawili, to początku brokowskiej oświaty poszukamy w czasach nieco nam bliższych. Pierwszy…