Wielokrotnie wspominano na tych łamach o Zakładzie Praktyki Leśnej w podbrokowskim Feliksowie oraz o jego niezwykłym założycielu i przełożonym, profesorze Wojciechu Bogumile Jastrzębowskim. Nim profesor trafił do Feliksowa, to przez liczne lata wykładał w Instytucie Agronomicznym w podwarszawskim Marymoncie. Wojciech Jastrzębowski był prekursorem w wielu dziedzinach i m.in. jako pierwszy rozpoczął letnie, piesze wycieczki ze…
Miesiąc: sierpień 2023
DOBRODZIEJE KOŚCIOŁA BROKOWSKIEGO
– Otóż przyjechałem do rodzicielów, którzy radzi mnie widzieli i oczom nie chcieli wierzyć, gdym im wszystko, com zebrał, pokazał. Musiałem dziadusiowi przysiądz, żem uczciwą drogą do tego przyszedł. Dopieroż się ucieszyli, bo trzeba waszmościom wiedzieć, że oni mają tam proces z Jaworskimi o gruszę, co na miedzy stoi i w połowie nad Jaworskimi gruntami,…
Zatrucie dopływu Buga, apokaliptyczna powódź, utonięcie pod Sadownem, przykazanie „kochaj bliźniego, jak siebie samego” nie przyjęło się pośród Kurpiów, globtroter z rezerwą o urokach Ostrowi, widły ostatecznym argumentem w małżeńskim sporze
Ze smutkiem dowiadujemy się o zatruciu rzeki Cetyni, która uchodzi do Buga w gminie Sterdyń. Nad Cetynią leży wioska o nazwie Niewiadoma, na której terenie odkryto ślady prastarego grodziska i cmentarzyska. Odnaleziono tam m.in. monety rzymskie i liczne wykonane z brązu artefakty. Nieszczęścia chodzą stadami, więc zaraz po tych niewesołych wieściach, następują doniesienia o katastroficznym…
TAJNY SZAMBELAN DWORU PAPIESKIEGO – KSIĄDZ LEON GOŚCICKI, BUDOWNICZY KOŚCIOŁA MAŁKIŃSKIEGO, PIERWSZY PROBOSZCZ PARAFII MAŁKINIA
Historia budowy kościoła w Małkini zadziwia, ukazując jednocześnie jak niemożliwe staje się możliwym. Na przełomie XIX i XX wieku trudno jest odnaleźć podobny przypadek w całym, ówczesnym Królestwie Polskim. Nie tworzono wówczas nowych parafii i nie budowano dla nich świątyń. Kościół Rzymsko-Katolicki był w tym okresie poddany całkowitej kontroli rosyjskich władz państwowych. Bez wiedzy i…
Mapa skarbów nad Liwcem, płonie Nur, Kurpie klną „na kolki”, Deptulina zatruła Dymkowej kapustę, napad pod Ostrowią, śmierć na weselu w Brańszczyku, utonięcia w Bugu
Dawno nie zaglądaliśmy na lewy brzeg Buga, więc ruszamy nad Liwiec, czyli południowo-zachodnią granicę naszych regionalnych zainteresowań. Mało brakowało, aby trzech mieszkańców leżącej w bliskości rzeki wioski zostało bogaczami, ale na przeszkodzie stanął tłok panujący na dworcu kolejowym na warszawskiej Pradze, a jak wiadomo – w tłoku łatwo się zgubić. Nawet zważywszy, że nadbużańskie miasteczka…