Pilnie nadstawiając uszu, zebrał pan Tymoteusz Lipiński spory zasób rozmaitych przysłów, po czym opublikował je w wysokich lotów kwartalniku „Biblioteka Warszawska”. Z przysłowiami dotyczącymi naszego szeroko pojętego regionu czytelnicy mają okazję zapoznać się w niniejszym opracowaniu. Jan Olton, reprezentant rodu, który od wieków zamieszkuje nad Bugiem, zdaje szczegółową relację z przebiegu uroczystości przyjęcia pierwszej Komunii…
Miesiąc: wrzesień 2023
NIEZWYKŁY CZŁOWIEK – WIKTOR GODLEWSKI
Wertując stare gazety w poszukiwaniu tematów do moich opowieści, natknąłem się na klepsydrę informującą z żalem, że 17 listopada 1900 r. zmarł Wiktor Godlewski, znany podróżnik po Syberii, który wraz z Benedyktem Dybowskim badał tamtejszą przyrodę. Po powrocie w strony rodzinne gospodarował na dzierżawach, a wreszcie we własnym mająteczku w Smolechach, gdzie żywota dokonał i…
HIPOLIT LUDWIK DZIEKOŃSKI. BROKOWIANIN, ZAPOMNIANY BOHATER POWSTANIA STYCZNIOWEGO
W 1826 r. z powiatu pułtuskiego do Broku, wtedy małego miasteczka, przybył czterdziestoośmioletni Rajmund Dziekoński. Od czasu zniszczenia 31 maja 1657 r. przez Jerzego Rakoczego, węgierskiego księcia Siedmiogrodu, sojusznika Szwedów, to niegdyś znaczące i tchnące życiem miasto nadbużańskie już nigdy nie powróciło do dawnej świetności. Na początku XIX wieku liczyło zaledwie kilkuset mieszkańców. Dziekoński był…
WOJNA 1920 ROKU. W MAŁKINI ŻOŁNIERZ POLSKI „POWSTAŁ Z KOLAN”, A W WALKACH W REJONIE BROKU, SADOWNEGO, PROSTYNI, TREBLINKI I KOSOWA POTWIERDZIŁ WYSOKIE MORALE I WOLĘ WALKI
Wojna 1920 roku i bohaterskie wydarzenia z tamtego okresu w rejonie Małkini, Broku, Sadownego, Prostyni, Treblinki czy Kosowa i Telak są stosunkowo mało znane i domagają się ciągle szerszej popularyzacji. Walki na Przedmościu Małkinia i przyczółku mostowym w Broku to żołnierski przykład wysokiego morale, woli walki, zaufania do dowódców i głębokiej wiary w słuszność sprawy….