Wydarzenia w wiosce Stok to tragiczny dowód, że podczas burzy nie wolno chronić się pod drzewami, a pod stogami siana i stertami zboża też nie jest bezpieczniej. Przez wieki istniały w parafiach instytucje określane mianem szpitali, ale były to bardzo skromne, jedno lub dwuizbowe chałupinki, pełniące funkcję przytułków, w których przy dużej dozie szczęścia stary,…
Miesiąc: luty 2024
WIEŚ KACZKOWO W PARAFII BROK W DOKUMENTACH BISKUPICH XV-XVIII WIEKU
Przedstawiony tekst powstał na podstawie dokumentów biskupstwa płockiego z XV, XVI, XVII i XVIII wieku, głównie lustracji, czyli okresowych spisów inwentarzowych dóbr biskupich (zachowały się z lat 1595, 1650, 1692, 1773, 1785), wizytacji parafialnych oraz metryk parafii Brok z XVII i XVIII wieku, odnoszących się do mieszkańców Kaczkowa. Tekst jest istotnym uzupełnieniem książki Mieszkańcy Kaczkowa…
Zapaskudzona woda w dopływach Buga, a w studniach też nie lepsza, w Petersburgu ważą się losy kasy oszczędnościowej w Zuzeli, poprawa fizjonomii szkoły w Zarębach, brat zabija brata, podpalacze ze Starego Bosewa
8 lutego 2023 opublikowaliśmy streszczenia dwóch artykułów autorstwa doktora Józefa Tchórznickiego. Ten nietuzinkowy lekarz objął w roku 1884 stanowisko ordynatora w szpitalu w Sterdyni, ufundowanym i finansowanym przez ziemianina bogatego tak majątkiem, jak i duchem Ludwika Górskiego, właściciela dóbr Sterdyń i Ceranów. W międzyczasie udało się redakcji dotrzeć do kilku oryginalnych artykułów naukowych wzmiankowanego lekarza,…
AKTA POGŁÓWNEGO Z LAT 1662-1674 – CZĘŚĆ III. PARAFIE: STAROWIEJSKA, KAMIENIECKA, ZŁOTORYJSKA, ZUZELSKA
To trzecia część cyklu, w którym próbujemy dowiedzieć się czegoś więcej o dawnych mieszkańcach regionu na podstawie starych akt skarbowych. Czytelników zachęcam do zapoznania się z już opublikowanymi częściami zawierającymi regestry z parafii: Brok, Sadowne, Zaręby Kościelne oraz Kosowo, Miedzna, Prostyń, Stoczek, Brańszczyk, Długosiodło, a pośrednio także Poręba. Ziemię drohicką województwa podlaskiego reprezentuje tym razem…
Chłopcy nie chcą śpiewać w chórze w Ostrowi, wikary rozjaśnia głowy nurskich parafian, aplikowanie paska w Puszczy, nie chcą serwitutów w Rytelach, zabójstwo w Brańszczyku
Z Ostrowi dochodzą prawie same dobre wiadomości, bo z pomocą parafian proboszcz utrzymuje kościół w pięknym stanie, a i cmentarz jest we wzorowym porządku, tyle że chłopaczyska nie chcą w chórze śpiewać, a dzwonnica bliska jest zawalenia. Wszystkiemu da się jednak zaradzić, gdyż parafianki i parafianie rubli nie żałują, a w miejsce drewnianego, da się…