Donoszą, że w niedalekiej, położonej w powiecie węgrowskim Kamionnej źle się dzieje. Powszechna edukacja praktycznie nie istnieje, lud jest ciemny i biedny, zatem nic dziwnego, że zamiast banknotów wciska sklepikarzom własnoręcznie zagryzmolone papierki. Po dożynkach leżą tam ludziska pokotem w rowach, a i różnych wydrwigroszy we wsi nie brakuje. Redakcja przejeżdżała jednak pewien czas temu…
Miesiąc: kwiecień 2024
SPRAWA MIESZCZAN BROKOWSKICH NA BANICJĘ SKAZANYCH
Przed pięcioma laty w kwietniu 2019 r. pan Jerzy Madzelan opublikował na stronie Opowieści brokowskich artykuł pt. Waśnie o karczmy, który dotyczy znaczenia propinacji w życiu społecznym i gospodarczym Broku w ciągu trzech pierwszych stuleci istnienia miasta oraz sporów wokół plebańskiej karczmy naruszającej prawa mieszczan. Jeden z wątków dotyczy okazałej karczmy biskupiej, którą pozostawała w…
Influenza szaleje po lewej stronie Buga, ostrowiacy zapałali „spontaniczną” miłością do prawosławia, komendant strzelca w kozie, kukurydziani bohaterowie z Małkini
Grupa wybitnych lekarzy praktykujących w XIX w. w naszym regionie powiększa się o coraz to nowe nazwiska. Przy różnych okazjach wspominaliśmy Jana Harusewicza. Ten doskonały lekarz, a przy tym działacz społeczny i polityk, zapisał się na trwałe w historii Polski. Przez brokowiaków został zapamiętany przede wszystkim jako pierwszy tamtejszy letnik. Lekarzem spieszącym swym pacjentom z…
AKTA POGŁÓWNEGO Z LAT 1662-1674 – CZĘŚĆ V. PARAFIE: STERDYŃSKA, CZYŻEWSKA, KAMIONOLESKA, JELONKOWSKA, WĄSEWSKA
Szlachta mazowiecka i podlaska znalazła się na pograniczu głównie z wojennej przyczyny, zatem z dziada pradziada musiała być do walki ochotna. Rozpowszechniona jest opinia, że ci nasi, wielce rozmnożeni waszmościowie stanowili straszliwą militarną siłę. To głównie zasługa autorów powieści historycznych, którzy każą nam wierzyć, że gdy zaszła potrzeba, to każdy nobil porzucał swój rodowy zaścianek,…