Brokowski ratusz chylił się ku upadkowi i prosił o pożar jakiś, który by męki patrzenia na tę ruinę ukrócił. Nie dziwota zatem, że nie w ratuszu, ale w karczmie biskupiej, podobnie jak ratusz przy kościelnym rynku stojącej, zbierał się miejscowy patrycjat na dysputy. Nie inaczej było i tym razem, choć jednak była jedna mała różnica….
Miesiąc: maj 2024
Zbawienny efekt kradzieży w gminie Jasienica, modowe śledztwo sterdyńskiego lekarza, w Miedznej żądają częstszych prelekcji, w Smolewie aresztują za obronę mienia, a chroniący swą własność mieszkaniec Gliny walczy o życie w szpitalu
W gminie Jasienica kłopot był wielki z uzyskaniem pożyczki, bo albo przyszło skorzystać z usług lichwiarza, albo znęcać się nad własną wątrobą, organizując bibki dla miejscowych notabli. Sprawę rozwiązała wielka kradzież w jednej z wiosek. Ludzie poczęli wyjmować oszczędności z przeróżnych domowych oraz ziemnych skrytek, po czym znosić uciułane ruble do kasy pożyczkowej, a ta…
Z HISTORII BUDOWY KOŚCIOŁA W MAŁKINI
Artykuł powstał na podstawie notatek sporządzonych przez Aleksandra Szablaka (syna Ignacego), telegrafisty na stacji kolejowej w Małkini, inicjatora i Przewodniczącego Komitetu Budowy Kościoła w Małkini. W swoich notatkach zapisał on kopie dokumentów (w języku polskim, rosyjskim i po łacinie) kierowanych do władz państwowych (rosyjskich) oraz duchownych (biskupstwa płockiego), a także protokoły zebrań mieszkańców Małkini Górnej…
Dementi tyczące sytuacji w Kamionnej, tysięczny tłum wznosi świątynię w Ostrowi, religijnemu uniesieniu nie zawsze po drodze z higieną, nieszczęśliwe wypadki zmorą mieszkańców gm. Brańszczyk, nie ma świętych krów w OSP
Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy dwa listy, w których niejaki Marcin Luborzycki odmalowywał Kamionną jako bez mała Babilon. Okazuje się, że nazwiskiem Luborzycki, podpisywał się nieznany nikomu typek, który z sobie tylko wiadomych powodów szkalował parafian z Kamionnej. Drewniany kościół w Ostrowi, choć wciąż chędogi, to z trudem już mieścił parafian i więcej wiernych niż wewnątrz,…
ZARĘBY KOŚCIELNE I OKOLICA WE WSPOMNIENIACH ORAZ TWÓRCZOŚCI JERZEGO I ELŻBIETY FICOWSKICH
Urodzony w Warszawie we wrześniu 1924 r. Jerzy Ficowski, piętnaście lat później był za młody, by pomaszerować na front. W czasie okupacji dojrzał jednak na tyle, że wstąpił w szeregi Armii Krajowej. W październiku 1943 r. został aresztowany w łapance i uwięziony na Pawiaku. Przyszłemu poecie udało się opuścić kazamaty dzięki staraniom matki. W czasie…