W nocy z 18 na 19 czerwca 1574 r., po 119 dniach panowania Henryk Walezy czmychnął z Krakowa do Francji. Zamieszanie związane z bezkrólewiem trwało blisko dwa lata. Sejm elekcyjny, który zebrał się w listopadzie 1575 r., przebiegał w atmosferze tak gorącej, iż zdawało się, że wystarczy iskra, by kraj pogrążył się w odmętach wojny…
Miesiąc: lipiec 2024
Męczeński zgon gazety, pożoga spustoszyła Czyżew, ruchome wychodki, śmierć pod kołami pociągu w Ostrowi, utonięcie w Bugu, wycieczki z i do Ostrowi
Wyrażenie „uderz w stół, a nożyce się odezwą” doskonale pasuje do postępowania włodarzy jednej z gmin powiatu ostrowskiego. „Gazeta Świąteczna” zwykła uczciwie opisywać rozmaite machlojki władz samorządowych przeróżnego szczebla, a że na złodzieju czapka gore, to niejeden wójt czy burmistrz doszedł po bezsennej nocy do wniosku, że opisana ogólnikowo sprawa dotyczy właśnie jego wielmożnej osoby….
RZEKA, MŁYNY, WYSPY I SIANO. PÓŹNONOWOŻYTNA MAPA OKOLIC BROKU NAD BUGIEM W KONTEKŚCIE PROCESÓW ŚRODOWISKOWYCH
Tomasz Związek, Dariusz Brykała, Rzeka, młyny, wyspy i siano. Późnonowożytna mapa okolic Broku nad Bugiem w kontekście procesów środowiskowych, „Studia Geohistorica” 2022, nr 10, s. 28-52. Zarys treści: Niniejszy artykuł przedstawia analizę jednej z osiemnastowiecznych map koryta Bugu na wysokości miejscowości Brok i Morzyczyn Włościański, która przechowywana jest obecnie w zbiorach klasztoru zgromadzenia ss. wizytek…
Krajobraz po bitwie z cholerą, głód zagląda w oczy ludziom pod Małkinią, gen. Rydz-Śmigły na promocji oficerskiej w Komorowie
Publikowany poniżej artykuł sterdyńskiego lekarza, to zbiór spostrzeżeń dotyczących efektów prac przeprowadzonych w ramach przygotowań do dania odporu cholerze. Artykuł ciekawy, bo stanowi niejako obraz ówczesnych miejscowości leżących na terenie gmin Kosów i Sterdyń, ze szczególnym uwzględnieniem tych dwóch miasteczek. Nie ma co ukrywać, obraz wyjątkowo mało budujący, który da się opisać ledwie kilkoma słowami…