Dzielni ochotnicy ze Straży Ogniowej w Ostrowi, zamiast oddawać się w chwilach wolnych rozpustnym rozrywkom, poświęcają czas na edukację i samoświecenie. Gminiacy z Andrzejewa mówią „nie” dla czytelni, a „tak” dla kaszy. Pioruny sieją śmierć i spustoszenie w Wąsowie. Transportowcy z Małkini cierpią po zaprowadzeniu monopolu spirytusowego. Publikujemy kolejny artykuł dr. Adama Jarosińskiego, ordynatora szpitala…
Miesiąc: styczeń 2025
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY W BROKU I JEGO PROBLEMATYKA KONSERWATORSKA NA PRZESTRZENI OSTATNIEGO STULECIA
Tomasz Grabowski, Kościół parafialny w Broku i jego problematyka konserwatorska na przestrzeni ostatniego stulecia, „Studia Łomżyńskie” 2013, T. 24, s. 221-236. Cyfryzacja artykułu w ramach platformy „Podlaskie Czasopisma Regionalne”. Brok jest to małe miasto w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim. Położenie w sąsiedztwie rzek Bug i Brok zaowocowała w czasie powstawania miasta jego szybkim…
Wrze w ostrowskim Towarzystwie Dobroczynności, herbaciarnia w Zarębach, tyfus w Szulborzu, mimo roju wartowników, konie skradli w Zuzeli, mało brakowało, a kolej połączyłaby Sterdyń, Nur i Czyżew, utonięcie koło Nura, makabryczne odkrycie w Rabędach
Dnia 7 listopada ubiegłego roku zamieściliśmy obszerny artykuł dr. Jana Harusewicza, traktujący o życiu społecznym w Ostrowi. Doktor napisał między innymi kilka krytycznych zdań o działalności ostrowskiego Towarzystwa Dobroczynności. Dzisiaj zamieszczamy obszerną polemikę z tamtym artykułem oraz odpowiedź dr. Harusewicza na tezy w owej polemice zawarte. Zawiłość i obszerność wywodów, nadmiar łacińskich wyrażeń i trudność…
SÓL ZIEMI NURSKIEJ
W lutym 1454 r. wybuchło powstanie średniej szlachty i mieszczan pruskich wymierzone w panowanie zakonu krzyżackiego. Powstańcy zajęli wszystkie miasta i zamki poza tymi w Malborku i Chojnicach. Rycerze zakonni nie zamierzali jednak składać broni i poczęli ściągać do Prus wielkie masy zaciężnych najemników, wobec czego król Kazimierz IV Jagiellończyk zadecydował o zbrojnym wsparciu insurekcji….
Brak medyka w Nurze, niekoniecznie aktualny rozkład jazdy pociągów, Służka mówi sacharynie stanowcze nie, przypadek niezwykle rzadkiej choroby w Stelągach pod Sterdynią, Gocie z Poręby prezentują dywany w Ostrowi, Koła Gospodyń Wiejskich przeciwko religii i wierze
Niewesołe wieści z Nura. Lepiej tam nie chorować, bo najbliższego doktora znajdziesz dopiero w odległej o 10 wiorst, a leżącej po drugiej stronie Buga Sterdyni. Po tej zaś stronie rzeki będziesz się fatygował 13 wiorst, by dotrzeć do Ciechanowca. Jakby ktoś planował podróż jakąś (czego redakcja szczerze odradza, bo wszędzie jest przecież tak samo),…