Adam A. Pszczółkowski, Składka publiczna obywateli powiatu nurskiego 1789 r., „Rocznik Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego” 2014 (2015), T. 6, 279-305.
Artykuł został opracowany do umieszczenia w Internecie przez Muzeum Historii Polski, a następnie zamieszczony w kolekcji cyfrowej bazhum.muzhp.pl.
Jedną z pierwszych konstytucji uchwalonych przez Sejm Czteroletni było prawo nazwane „Dobrowolna ofiara na naglące potrzeby ojczyzny”, oblatowane w grodzie warszawskim dnia 17 grudnia 1788 r. Społeczeństwo ówczesnej Polski zostało w ten sposób zachęcone do składki na „naglące ojczyzny potrzeby”. Składka ta miała się odbywać w kancelariach grodzkich dla szlachty, w plebaniach – dla pospólstwa, w kahałach – dla Żydów, w cechach – dla rzemieślników, a w kantorach wyznaczonych przez Komisje Skarbowe Obojga Narodów – dla mieszczan. Kolektorzy tejże ofiary zostali zobligowani przez ustawodawcę do wydawania nieodpłatnych kwitów wszystkim ofiarodawcom. Zaś na koniec każdego miesiąca musieli sporządzić rejestr zawierający imiona i kwoty pozyskane od ofiarodawców. Rejestr taki, przedstawiony w stosownej kancelarii, był w niej oblatowany, a następnie wraz z zebranymi pieniędzmi przesyłany do Komisji Skarbowych.
SKŁADKA PUBLICZNA OBYWATELI POWIATU NURSKIEGO 1789 cały artykuł